TENIŠKI KOMOLEC
Kaj je teniški komolec?
Z drugim imenom lateralni epikondilitis/epikondiloza je bolečina na lateralni ali zunanji strani komolca, katero izzovejo aktivnostih, kjer je prisotno pogosto prijemanje in dvigovanje, kar povzroči preobremenitev mišic, ki iztegujejo zapestje.
Simptomi teniškega komolca
Bolečine so prisotne na zunanji strani komolca, ki se lahko tudi širijo proti zapestju.
Bolečino poslabšajo aktivnosti prijemanja npr.
• dvig in nalivanje vode iz vrča,
• dvig skodelice kave,
• nošenje kovčka,
• fizično dela,
• aktivnosti in ponavljajoči gibi glasbenikov,
• uporaba tipkovnice
• športi (tenis, badminton,...)
Pojav bolečine je postopen in je bolj pogost pri dominantni roki. Incidenca v populaciji je 1-3%. Težave lahko trajajo od 2 tednov do 2 let.
Vzroki za nastanek teniškega komolca
Težave se pojavijo pri ponavljajočem prijemanju ali dolgem zadrževanju zapestja v iztegnjenem položaju, z dlanjo obrnjeno navzdol (pronacija) in pokrčenim komolcem.
Do preobremenitev mišic iztegovalk zapestja pride zaradi neravnovesja mišic, ki sodelujejo pri gibanju zapestja in komolca. V tem primeru so mišice iztegovalke zapestja in pronatorji (mišice, ki obrnejo dlan navzdol) preveč aktivne, druge mišice, ki bi morale sodelovati pri gibanju pa premalo aktivne. slika popaj
Preobremenitev mišic se kaže v utrujenosti mišic in mikroskopskih poškodbah mišice in tetive na narastiščih (narastišča so točke, kjer se mišica pripenja na kost) ter v začetnem obdobju vnetja poškodovanega tkiva.
Preobremenitev ni samo rezultat primarne aktivnosti, ki je izzvala bolečino ampak tudi drugih dnevnih aktivnosti, ki jih počnemo s podobnim vzorcem gibanja. Pogosto so preobremenjene mišice bolj toge ali skrajšane. Zmanjšanje simptomov lahko dosežemo že s spremembo gibalnega vzorca, ki zmanjša stres na mišice iztegovalke zapestja, tako da se izogibamo aktivaciji mišice v zelo raztegnjenem položaju ali v zelo skrajšanem položaju.
Proces rehabilitacije teniškega komolca
Proces zdravljenja je lahko dolgotrajen, vsaj po začetni preobremenitvi s svojimi dnevnimi aktivnostmi (prijemanje, dvigovanje, tipkanje, ipd.) pogosto uporabljamo iste mišice, kar pomeni, da preobremenjenemu tkivu ne damo priložnosti, da se spočije in zaceli.
Tako je prvi del terapije prepoznavanje gibov/aktivnosti, ki bolečino poslabšajo in se teh dnevnih aktivnosti izogibati in jih izvajati z drugačnim gibalnim vzorcem (izogibanje ekstenziji zapestja in pronaciji), ki aktivira tiste mišice, ki so navadno manj aktivne.
Sledi raztezanje togih in skrajšanih mišic in krepitev tistih mišic, ki lahko razbremenijo preobremenjene iztegovalke zapestja.
Kar se je v naši praksi izkazalo za najbolj uspešno metodo, ki v kratkem času za polovico zmanjša bolečino je posebna manualna tehnika mobilizacije komolčnega sklepa z gibanjem.
Poleg tega se poslužujemo laserske terapije, tecar terapije in uporabo kinezioloških trakov, za hitrejši proces celjenja.
Protokol zdravljenja tako obsega več pomembnih točk:
• sprememba dnevnih aktivnostih
• raztezne in krepilne vaje
• mobilizacija z gibanjem
• miofascialno sproščanje
Naroči se na prvi brezplačen pregled pri fizioterapevtu.